[emember_protected for=2]

Şu andan itibaren temel düzeydeki basit komutlar üzerinde duracağım. Günlük hayatta en çok kullanacağın komutları bu bölümde ele aldım. Eğitim çeşitleri bölümünde farklı tekniklerden bahsetmiştim. Evde alfa olmak, davranış problemlerine genel bakış ve diğer konularda “Alfa Olmak” ya da “Köpeklere fısıldamak” konusunda örneklere yer verdim.

Temel komut ve itaat eğitimlerinde ise farklı teknikleri sunarak neler yapabileceğini göstermeye çalışacağım.

Komutları incelerken “Teknik 1” ya da “Teknik 2” gibi başlıklar görebilirsin. Uzmanlar tarafından en sık tercih edilen teknikleri bir araya toplamaya çalıştım.

Başlamadan önce bazı uyarılarda bulunmak istiyorum.

  • Kendini yeterli görmüyorsan köpek eğitim uzmanından destek al. Küçük yaşlarında verilmeyen ya da yanlış verilen eğitim davranış sorunlarını beraberinde getirir.
  • Eğitim sırasında tutarlı olmalısın.
  • Her eylem farklı komut ve işaret gerektirir.
  • Yavru köpeklerle çalışırken öğrettiğiniz komutları başarılı olduğunu düşünerek tamamladım zannetme. Komutları tekrar tekrar çalışmaya devam et.
  • 6-8 haftalıkken başlayacağın temel komut eğitimini 6-7 aylık olana kadar tekrarlaman gerekir.

Ben temel eğitimde genel kabul görmüş isimleri kullandım. “GEL–OTUR–YAT–KALK-AŞAĞI” vb. Tabi ki aynılarını kullanmak zorunda değilsin. Sadece verdiğin komutların kısa olmasına ve bir eylem için bir komut kullandığına emin olmalısın.

Temel Eğitim Komutları başlığı altında bulacağın komutlar;

Tüm temel komut eğitimlerini tek sayfaya sığdırmak istemedim. Rahat anlaşılabilmesini sağlamak için her bir komutu ve yöntemi ayrı sayfada ele aldım.

Burada genel olarak köpek davranışları ve eğitimi üzerine tavsiyelere yer verdim.  Ama hiç bir tavsiye ve öneri, konusunda uzman köpek eğitmeninden alınacak eğitimin önüne geçemez.

Feragatname:

Bony’nin yolu isimli yayın ve makalelerde yer alan bilgiler tamamen tavsiye niteliğindedir. Köpek eğitimi uzmanlık gerektiren alandır. Yer alan tavsiyeler kesinlikle uzman görüşünün yerine geçmez. Aynı şekilde sağlık alanında veterinerinden tavsiye almalısın. Kitapta yer alan bilgilerin uzman eğitmen ve veteriner görüşlerinin üzerinde tutularak gerekli tedbirlerin alınmamasından yazar sorumlu değildir. Eğitim sırasında, sonrasında sahibinin, 3. Şahısların ya da başka canlıların zarar görmesinden köpek sahibi sorumludur.

Bony’nin yolu isimli kitapta yer alan tavsiyeleri uygulamak tamamen okuyucunun tercihidir.

Bu yazıyı okuduğunda yazarın feragat ettiğini kabul etmiş sayılır ve tüm sorumluluğu üstlenmiş olursun.

[/emember_protected]

 

Gel

Temel komut eğitimi  – Gel Komutu

5. Bölüm Davranış Problemleri - Genel Bilgi

Sık olarak görülen davranış problemlerine genel bakış