[emember_protected for=2]

Ödül maması, adından da anlaşılacağı üzere “ödül” amacıyla kullanılan yiyeceklerdir.

Pet Shop ziyaretlerinde farklı çeşit ve tatlarda; ödül maması, kraker türevlerini bulabilirsin. Genel olarak yediği mamadan farklı ve daha lezzetli olması tercih edilir.

Mamasını düzenli verdiğinde farklı problemlere çözüm olabileceğine daha önceki yazılarda değinmiştim. Ödül olarak kullanılan kraker vb. türevler ise günlük rutinden farklı olmalıdır. Başarıya ulaşan bir eğitim ya da olumlu davranış sonrasında verilir.

Bazı eğitim uzmanları “Ödül Maması” kullanımına sıcak bakmıyorlar. Çünkü ödül maması ile verilen eğitimde, köpeğin sahibine değil mamaya itibar ettiğini öne sürüyorlar. Ödül maması seçimi ve kullanımı ile ilgili olarak veterinerden bilgi alabilirsin.

Ben eğitim sırasında “ödül maması” kullandım. Açıkça söylemek gerekirse Bony ile aramızdaki ilişkiyi sadece ödüle dayandırmadık. Egzersiz, eğitim, oyun ve birlikte verimli vakit geçirerek bağları kuvvetlendirdik ve ödülü fazladan motivasyon aracı olarak kullandık. Temel olarak hedefimde, hiç bir zaman yarışmalara katılmak ve ödül almak olmadı. Dolayısı ile ödül maması kullanımında sakınca görmedim.

Uzmanlar, özellikle “av köpeği” gibi eğitimlerde mutlak itaat bekliyorlar. Diğer özel eğitim türlerindeki yöntemleri bilmiyorum, ama evde düzen kurmak ve rahat hayat yaşamak adına başlangıçta ödül maması kullandım ve kullanmaya devam ediyorum.

Ödül maması kullanırken, öğünlerine çok dikkat ettim ve gereğinden fazlasını vermedim. Zaten egzersiz ve eğitim saatlerini yemek düzenine göre ayarlamıştım. Dolayısı ile eğitim esnasında kullandığım atıştırmalıkların normal beslenme düzenine negatif etkisi olmadı.

Elinde sürekli ödül mamasıyla can dostlarını besleyenler, hem beslenme düzeninde sorunlara yol açıyor hem de eğitim sırasında kullanacakları etkili bir aracı kullanamıyorlar.Dikkat edilmesi gerekenleri bir araya toplarsak;

  • Ödül maması kullanımı amaca ve düşünceye bağlıdır.
  • Ödül maması beslenmenin temel taşı değildir. Sadece eğitim amaçlı kullanılmalıdır.
  • Yaptığı olumlu davranıştan hemen sonra verilmelidir. Aradan geçen 3-4 dakika, ödül ile olumlu davranış arasındaki bağı kurmasını zorlaştırır.
  • Sürekli olarak ödül maması vermek büyüyü bozar ve eğitim sırasında istenen performans alınamaz.

Eğitime başlamadan önce ödül mamasını varlığından haberdar olmasını sağlayabilirsin. Elinle mamayı göstererek, istediğin davranışı yaptığı takdirde alabileceğini anlamalıdır. Etkili bir motivasyon aracıdır. Onun yaklaşmasına ve koklamasına izin vermek de eğitim konusunda iştahlı olmasını sağlayabilir.

Dikkatinin başka yerlere dağılmasını engeller, sana ve senin beklentilerine odaklanır.

Kandırmak, doğru yaklaşım değildir. Mamayı eğitim öncesi gösterip, olumlu davranış gösterdiğinde vermemek eğitim isteğini azaltabilir.

Burada genel olarak köpek davranışları ve eğitimi üzerine tavsiyelere yer verdim.  Ama hiç bir tavsiye ve öneri, konusunda uzman köpek eğitmeninden alınacak eğitimin önüne geçemez.

Feragatname:

Bony’nin yolu isimli yayın ve makalelerde yer alan bilgiler tamamen tavsiye niteliğindedir. Köpek eğitimi uzmanlık gerektiren alandır. Yer alan tavsiyeler kesinlikle uzman görüşünün yerine geçmez. Aynı şekilde sağlık alanında veterinerinden tavsiye almalısın. Kitapta yer alan bilgilerin uzman eğitmen ve veteriner görüşlerinin üzerinde tutularak gerekli tedbirlerin alınmamasından yazar sorumlu değildir. Eğitim sırasında, sonrasında sahibinin, 3. Şahısların ya da başka canlıların zarar görmesinden köpek sahibi sorumludur.

Bony’nin yolu isimli kitapta yer alan tavsiyeleri uygulamak tamamen okuyucunun tercihidir.

Bu yazıyı okuduğunda yazarın feragat ettiğini kabul etmiş sayılır ve tüm sorumluluğu üstlenmiş olursun.

[/emember_protected]

 

Bony'nin Yolu - Buradan Başla

İçindekiler sayfası sayesinde, site içinde rahatlıkla aradığını bulabilirsin.